لباس ورزشی یک دسته‌بندی جذاب از لباس‌های اسپرت است که معمولا ورزشکاران و افرادی که دوست دارند راحت لباس بپوشند و آزادی عمل داشته باشند به سراغ آن می‌روند. لباس ورزشی گستردگی بالایی دارد و به همین خاطر انتخاب آن کاری سخت و چالش بر انگیز است. در این مطلب از تگ‌مگ قصد داریم تا به شما کمک کنیم تا یک لباس ورزشی مناسب انتخاب کنید.

اولین لباس ورزشی

نخستین مردمانی که از لباس ورزشی استفاده ‌کردند ، ایرانیان بودند. ورزش باستانی و مورد علاقه‌ی ایرانیان ، چوگان بود. لباس ورزشی ، چوگان بازان  شامل نوعی پیراهن نیم‌آستین و شلواری تنگ بود تا هنگام بازی راحت‌تر باشند. جنس این پیراهن به نوعی بود تا کم‌تر عرق کنند. در سال‌های استعمار هندوستان ، انگلیسی‌ها در آن سرزمین با چوگان و لباس نیم آستین آشنا شدند و آن را به خود به اروپا بردند و بعدها به آمریکا نیز راه یافت و به تی‌شرت‌های امروزی  مبدل شد.

انتخاب بهترین لباس ورزشی

۳ فاکتور مهم در انتخاب لباس باشگاه، یعنی جنس، راحتی و اندازه وجود دارد که به آن کمتر توجه می شود. این ۳ فاکتور در انتخاب لباس ورزشی به این دلیل اهمیت دارد که لباس ورزشی که می پوشید بر نتیجه ورزش شما تأثیر گذار خواهد بود.

الیاف در لباس ورزشی

پارچه هایی که برای لباس ورزشی طراحی شده اند، در طول تمرین عرق را از بدن شما دور می کنند و برخی دیگر نیز عرق را جذب می کنند.

لباس های ورزشی که از جنس کتان هستند، عرق بدن را به خود جذب می کنند، یعنی آن را از بدن دور نمی کنند و یا به بخار سریع عرق کمکی نمی کنند و همین باعث می شود لباس ورزشی که از جنس کتان تهیه شده است احساس سنگینی و خیسی را در هنگام تمرین به شما بدهد. برای ورزش های سبک مانند پیاده روی لباس ورزشی که از جنس کتان تهیه شده است بیشتر مناسب است و برای ورزشی شدید مانند تمرینات هوازی مناسب نیست.

لباس های که عرق را از بدن شما دور می کنند، معمولا” از جنس پارچه های مصنوعی بوده که توانایی عبور هوا از خود را دارند و به بخار شدن سریع عرق از لباس کمک می کنند و بدن را خنک نگه می دارند. این نوع لباس های ورزشی از موادی شامل پولی پروپیلین یا پارچه هایی مانند ساپ لکس و کوول مکس بوده که بهترین انتخاب برای فعالیت های ورزشی هستند که در آن بدن زیاد عرق می کند، زیرا در آن لباس خیس عرق نمی شود، و احساس ناخوشایند خیسی باعث آزار شما در ورزش نمی شود.

از لباس ورزشی که خاصیت تنفس و عبور هوا را ندارد، استفاده نکنید . لباس هایی که از مواد پلاستیکی تهیه شده اند نیز مناسب نیستند، زیرا از بخار شدن عرق و خنک کردن بدن جلوگیری می کنند و موجب می شود دمای بدن در طول تمرین بالا نگه داشته شود.

انتخاب لباس ورزشی مناسب سایز خود

برای اینکه مطمین شوید  لباس ورزشی که انتخاب می کنید، مناسب نوع فعالیت ورزشی و اندازه شما است به این چند نکته توجه کنید: لباس ورزشی باید راحت و شل باشد، ولی اگر اهل دویدن یا دوچرخه سواری هستید از پوشیدن شلوار ورزشی گشاد و شل خودداری کنید، زیرا ممکن است هنگام پدال زدن یا دویدن با کفش ورزشی برایتان دردسر ساز شود! برای ورزش های مانند یوگا یا پیلاتس از لباس ورزشی که قابلیت کشسانی بالایی دارد و همچنین توانایی تبخیر عرق بدن را دارد، استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید از لباس ورزشی که فعالیت ورزشی را محدود می کند، استفاده نکنید.

زیبایی و جذابیت لباس ورزشی تنها معیار برای انتخاب آن نباشد. بلکه باید به استاندارد بودن لباس توجه داشته باشید و در حین ورزش احساس خوبی نیز داشته باشید.

انتخاب لباس ورزشی مناسب با فصل

اگر در بیرون از منزل یا در باشگاه ورزش می کنید یا اهل ورزش های فصلی هستید، با تغییر فصل باید، لباس ورزشی شما هم تغییر کند. در هنگام انتخاب لباس ورزشی برای ورزش در بیرون از منزل نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

آب و هوای سرد: وقتی هوای بیرون سرد باشد،  بی شک باید لباس گرم بپوشید. ولی باید بدانید وقتی ورزش می کنید دمای بدن بالا می رود. باید چند لایه لباس بپوشید تا در صورت نیاز آن ها را از تن بیرون آورید. لباسی که خاصیت عرق گیری را دارد در داخلی ترین لایه بپوشید و در لایه بعدی، یک لایه ای که خاصیت عایق دارد، را بپوشید. همیشه سر، دست ها و گوش را برای جلوگیری از سرما زدگی پوشش دهید.

آب و هوای گرم: در طول ماه های تابستان تیشرت ورزشی خنک را مورد استفاده قرار دهید که به پوست اجازه تنفس و تبخیر عرق از بدن را بدهد. لباس های خنک و راحتی که به شما اجازه ی حرکت آزادانه را می دهد، بهترین انتخاب خواهد بود.

آب و هوای مرطوب یا باد: هیچ چیزی به اندازه خیس شدن زیر باران و یا باد شدید در هنگام ورزش نمی تواند مشکل ساز باشد! اگر  شما هم در چنین هوایی ورزش می کنید، در لایه ی بیرونی باید بارانی و لباس‌های آب‌گریز بپوشید که از این مشکلات دور بمانید.

بهداشت لباس ورزشی

لباس های ورزشی مدام با عرق تن و زمین سالن های ورزشی در تماس هستند و که موجب آلودگی لباس و در خطر افتادن سلامت پوست بدن خواهد شد. بنابراین اگر از تمرین برگشته اید، حوصله شستن لباس هایتان را ندارید و قرار است بیشتر از ۲ ساعت تا شستن لباس های ورزشی وقفه بیفتد، آن ها را از ساک خارج و به چوب لباسی حمام آویزان کنید. این کار از تجمع آلودگی های باکتریایی و قارچی در لباس ورزشی، ایجاد حساسیت پوستی در بدن و بو گرفتن لباس ورزشی پیشگیری می کند. به هیچ وجه داخل کمد لباس ها لباس ورزشی آلوده را قرار ندهید، روی تختخواب نیندازید و کنار لباس های دیگر روی چوب لباسی آویزان نکنید. زیرا باعث انتقال بو و آلودگی ها به سایر لباس هایتان خواهد شد.

سخن پایانی

حتما به خاطر داشته باشید، اگر در باشگاه تمرین می کنید، اهمیتی ندارد دمای هوا چقدر است، زیرا وقتی که شما تمرین می کنید، دمای بدن بالا رفته و عرق می کنید. پس باید از لباسی استفاده شود که عرق را از بدن دور کند و اگر در هوای آزاد ورزش می کنید حتما” به آب و هوا توجه کنید و لباس مناسب با آن هوا را بپوشید. خانم ها حتما باید از سوتینی استفاده کنند که انعطاف و حمایت لازم را داشته باشد و آقایان هم در ورزش های رقابتی از لباس زیری استفاده کنند که حفاظت مورد نیاز را برای آن ها انجام دهد. در نهایت اگر این  مطالب مورد علاقه شما بوده است پیشنهاد می‌کنیم نوشته ما در مورد لیست بهترین هدیه برای ورزشکاران را نیز مطالعه کنید.