شاید برای همه ما اتفاق افتاده باشد که برای استخدام در شغلی درخواست داده ایم و به مصاحبه شغلی دعوت شده و پس از مصاحبه با اینکه دانش کافی برای شغل مورد نظر داشته ایم ولی پذیرفته نشده ایم. چرا اینگونه است. پژوهش ها نشان داده که همه چیز دانش فنی نیست و موارد دیگری هست که شاید برای ما کم اهمیت باشد اما برای کارفرمایان بسیار اهمیت دارد. ما در تگ‌موند می خواهیم به مواردی از آنها اشاره کنیم.

برای جلسه مصاحبه چی بپوشیم؟

هر شخصی علاقه دارد هر لباسی که توانست به تن کند و به سر کار برود. با این حال اغلب سعی داریم در هنگام ملاقات با مشتریان یک تصویر مشخص منتقل کنیم، به طوری که اکثرا لباس های رسمی، معمولا فوق العاده مد روزانه به تن میکنیم. بیشتر توصیه می شود که لباس هایی با پارچه سبک وزن، و پارچه هایی که به سختی چروک می شوند به تن کنید. زیرا چروک لباس شما را فردی بی نظم و بی انظباط معرفی می کند.

تحقیق کنید

قبل از رفتن به مصاحبه شغلی بهتره حتما درباره شرکت و جو حاکم بر اون شرکت تحقیق کنین و ببینین که بقیه همکارانتون چجوری لباس می‌پوشند؟ اگر لباس فرم دارند و جو رسمی حاکم است، به هیچ عنوان از لباس‌های کژوال و راحتی استفاده نکنید، اما اگر جو راحت است می‌توانید کمی از حالت رسمی فاصله بگیرید اما پیشنهاد می‌کنیم که در هیچ صورتی با استایل کژوال و راحتی در جلسه مصاحبه حاضر نشوید.

اکسسوری درست استفاده کنید

اکسسوری بخشی از شخصیت شما است. پس آن‌ها را فراموش نکنید. برخی کارشناسان مد می گویند گاهی اوقات مهم نیست لباس شما چقدر مناسب باشد اگر اکسسوری‌های شما ساده و خجالت آور باشد. مثلا یک کیف فقط برای نگه داشتن وسایل شما نیست و بسیار مهم تر است. سر نخ هایی برای حرفه ایی بودن و  شخصیت شما بیان می کند. لوازم جانبی مانند کیف، کمربند و دیگر اکسسوری‌ها ارزشش را دارد تا سرمایه گذاری کنید.

انتخاب کیف مناسب برای جلسه مصاحبه شغلی از اهمیت بالایی برخوردار است. کیف شما می تواند در اولین برداشت کارفرما از شما و همچنین در نظر او درباره ی شما تاثیر بسزایی داشته باشد. پس سعی کنید یک کیف رسمی مناسب برای جلسه مصاحبه خود انتخاب کنید و استفاده از کیف‌های اسپرت را کنار بگذارید حتی اگر جزوی همیشگی از استایل شماست.

شما میتونین  خرید جدیدترین اکسسوری مردانه از تگموند رو با خیالی راحت از کیفیت و اصالت برند کالا انجام بدین.

لباس تمیز و اتو کشیده بپوشید

تاثیر لباس تمیز و اتو کشیده در مصاحبه بسیار تاثیر گذار است. از آنجایی که استایل‌های رسمی و مناسب جلسه مصاحبه نیاز به پوشیدن یک پیراهن مردانه شیک و ساده دارند، بهتر است توجه کنید که پیراهن شما تمیز باشد و نیازمند اتو نباشد. مصاحبه کننده نباید با نگاه به لباس شما فکر کند که اهمیتی به تمیزی و ظاهر نمی‌دهید. همچنین بهتر است در ست کردن پیراهن و شلوار مردانه خود دقت زیادی به خرج دهید

کفش مناسب جلسه مصاحبه

کفش یکی از موارد بسیار مهم است. می توان به جرأت گفت کفش مهمترین بخش از لباس است. بسیاری افراد برایشان اهمیت ندارد که چه نوع کفشی پوشیده اند. شاید باورش سخت باشد که کفشی که پوشیدید شغل شما و آینده شما را مشخص می کند. شاید این وسواس بیش از حد باشد اما جالب است بدانید که پژوهش ها نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد مدیران گفته اند که در استخدام ها به کفش اهمیت میدهند و کفش افراد اهمیت بسزایی دارد. و کفش بسیار مهم است در ایجاد تصور درست در محیط کار. اما جالب تر است بدانید که تنها ۵۱ درصد جوانان حتی برای مصاحبه شغلی خود کفش مناسب می پوشند.

گاهی اوقات جزئیات کفش مردانه ای که پوشیده‌ایم  می تواند یک تصویر متمایز، به خصوص بر روی کارفرمایان قرار دهد. همیشه سعی کنید کفش های با کیفیتی را انتخاب کنید. یک کفش خوب و ظریف از جمله چیزهایی است که توجه همه را به خود جلب می کند.

ممکن است سطحی باشد، اما لباسی که به تن کرده اید می گوید که شما که هستید و به کجا می روید. و از آنجایی که مردم در بیشتر اوقات در حال قضاوت افراد هستند، نوع پوشش تاثیر بسیار زیادی در نوع نگاه مردم دارد.

در یکی از تحقیقات اخیری که از ۵۵۲ مدیر ارشد نظرسنجی در مورد لباس شده، بیش از ۶۷ درصد آنها از لباس های نیمه رسمی می پوشند. همچنین رنگ سیاه به عنوان محبوب ترین رنگ و پس از آن  آبی تیره انتخاب شده است.

در مرحله آخر لحن صحبت کردنتان هم باید با لباس هایی که پوشیده اید متناسب باشد. پس خوب است  برای نوع صحبت کردنتان و انتخاب لغات کمی وقت بگذارید و تمرین و تقلید کنید.

سخن پایانی

مصاحبه شغلی در زندگی همه ما نقش مهمی دارد چرا که تمام زندگی آینده ما به آن وابسته است و می‌تواند تمام آن را تحت تاثیر قرار دهد. در این مطلب از مجله فروشگاه اینترنتی تگموند سعی کردیم تا به شما کمک کنیم لباس‌های مناسبی را برای مصاحبه شغلی خود انتخاب کنید و بتوانید مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار دهید.